Menu

Z novinek: AI umí předpovědět, kde bude příští hodinu pršet

14. října 2021/Michal Slavev

Pečlivě pro vás sledujeme, co nového se děje v oblasti zpracování velkých dat. Kdo si také rád čte o novinkách v machine learningu, nám dá za pravdu, že je toho opravdu dost. Pokud to sami nestíháte, vůbec nevadí, stačí pravidelně navštěvovat náš blog.

Tentokrát jsem pro vás vybral zprávu o tom, že umělá inteligence z dílny firmy DeepMind umí téměř přesně předpovědět, kdy a kde bude pršet.

V červnu 2021 hrklo v nás všech. Na jihu Moravy se přehnalo tornádo – ano, to, které jsme dosud znali jen z televize, a ničilo vesnice jen kousek od Brna. Počasí a především přesná předpověď byly tenkrát tématem číslo jedno. Dalo se to předpovědět? Mohli být obyvatelé včas varováni?

Předpověď podle hlubokého učení

Současné velké počítačové simulace jsou vhodné pro dlouhodobou předpověď počasí; kolik ale spadne vody a kde v následující hodině (označované jako nowcasting), tak přesně určit nedokáží. Odborníci se shodují, že nejsvízelnější bývá předpověď počasí 60 až 90 minut dopředu. Právě tohle zmíněný nástroj s názvem DGMR využívající hluboké učení (deep learning) zvládne.

DGMR je ve srovnání s ostatními nástroji nejlepší, protože dokáže předpovědět dohromady lokalitu, rozsah, pohyb i intenzitu srážek. Dřívější techniky založené na hlubokém učení byly spolehlivé zpravidla v předpovědi jednoho aspektu, třeba místa, kde bude pršet. Intenzitu srážek už ale určit nedokázaly.

AI nástroj a data z radaru

Tým specialistů z DeepMind trénoval svou umělou inteligenci na datech z radarových snímků. DGMR se pak podle nich, zjednodušeně řečeno, snaží předpovídat, jaké snímky budou následovat. Můžeme si to představit, jako bychom se dívali na scény z filmu a snažili se určit, co přijde dále. Více podrobností se dočtete ve studii časopisu Nature.

Podklady pro článek jsem čerpal z těchto zdrojů:
https://www.nature.com/articles/s41586-021-03854-z
https://www.technologyreview.com/2021/09/29/1036331/deepminds-ai-predicts-almost-exactly-when-and-where-its-going-to-rain/

Líbí se vám článek? Sdílejte jej.

Přečtěte si dále

Automatizace vám usnadní rutinní práci s textem [NLP pro laiky]

Automatizace vám usnadní rutinní práci s textem [NLP pro laiky]

29. 9. 2021Čtěte více o Automatizace vám usnadní rutinní práci s textem [NLP pro laiky]
[LWM] Entity recognition 2

[LWM] Entity recognition 2

29. 9. 2021Čtěte více o [LWM] Entity recognition 2
[LWM] NLP: Bag-of-words

[LWM] NLP: Bag-of-words

28. 9. 2021Čtěte více o [LWM] NLP: Bag-of-words

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás

Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies?

AnoNe, více informací