Menu

Automatizace vám usnadní rutinní práci s textem [NLP pro laiky]

29. září 2021/Jiří Pešák

Často se setkáváme s tím, že je naše práce pro lidi mimo obor příliš abstraktní. Nevědí, co si pod ní představit. To je právě důvod, proč jsme se rozhodli začít pravidelně vydávat seriál krátkých a srozumitelných článků, kde odborníkům z jiných oblastí vysvětlíme, v čem jim umělá inteligence (AI) a strojové učení (machine learning) pomůže.

Automatizace usnadňuje každodenní úkony

Články vydáváme ve spolupráci s firmou Apogeo a chceme tak účetním, auditorům, HR specialistům a vlastně všem pracovníkům mimo technologická odvětví přiblížit, jak jim digitalizace a automatizovaná práce s daty usnadní každodenní úkony. Chceme vám ukázat, že díky pokročilému zpracování dat nepřijdete o práci, ale přesně naopak: usnadníte si nudnou rutinu a můžete se věnovat zajímavějším úkolům. O čem přesně mluvíme?

Roztříděná data v excelové tabulce

Představte si, že jste HR specialista v korporátní firmě a máte projít stovky životopisů na nově otevřenou pozici. Nebylo by příjemné vědět, že máte nástroj, který by pro vás vytvořil excelovou tabulku a roztřídil kandidáty podle jména, kvalifikace a dalších údajů? To by určitě znamenalo velké ulehčení monotónní práce.

NLP/NER pro snazší práci s textem

NLP aneb počítačové zpracování přirozeného jazyka

Teď se pokusíme teorii maximálně zjednodušit a vysvětlit vám více. Algoritmus je trénovaný, aby prováděl vybrané úkony v textu: hledal podle jména, našeptával další slovo ve větě nebo třídil e-maily na důležité a spam. Tento proces označujeme zkratkou NLP, Nature Language Processing, neboli počítačové zpracování přirozeného jazyka, případně byste se mohli setkat s termínem NER, Name Entity Recognition. Mluvíme o jedné z kategorií strojového učení, tzv. machine learning. Více si můžete přečíst v tomto článku, případně v článku kolegy Michala. Ponechme na chvíli stranou termíny – důležité je zjištění, že vám machine learning pomůže vyhledávat v textu a třídit údaje v dokumentech, a to dokonce napříč různými formáty (Word, PDF ap.). Dokáže tedy zpracovat i surová neočištěná data.

Chcete se dozvědět více? Sledujte pravidelně náš blog anebo nás kontaktujte přímo a zjistěte, jak digitalizace a automatizace pomůže vám.

Tento článek se inspiroval sérií článků Learn with me! od kolegy Alexe Aldermana, kterému tímto děkujeme.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej.

Přečtěte si dále

Z novinek: AI umí předpovědět, kde bude příští hodinu pršet

Z novinek: AI umí předpovědět, kde bude příští hodinu pršet

14. 10. 2021Čtěte více o Z novinek: AI umí předpovědět, kde bude příští hodinu pršet
[LWM] Entity recognition 2

[LWM] Entity recognition 2

29. 9. 2021Čtěte více o [LWM] Entity recognition 2
[LWM] NLP: Bag-of-words

[LWM] NLP: Bag-of-words

28. 9. 2021Čtěte více o [LWM] NLP: Bag-of-words

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás

Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies?

AnoNe, více informací