Menu

Proč selhávají big data projekty a jak se tomu vyhnout

10. května 2018/

Roztříštěnost a špatná kvalita datových zdrojů, nedostatečné znalosti a přehnaná nebo přímo nerealistická očekávání. To jsou nejčastější důvody, proč v minulosti i současnosti selhává až 85 % firemních BigData a AI projektů. Řadě problémů lze přitom předejít využitím správné metodiky a zapojením zkušených specialistů.

Umělá inteligence je revoluční, ale stále nedospělá technologie, která s sebou nese zvýšené riziko selhání, a tak jako každá nová technologie, zůstává ve svých počátcích značně nákladná. Automatizované získávání cenných informací z velkých dat je sice možné již dnes, nicméně k širokému nasazení ve firmách nedojde dříve než za 3 až 5 let. S masovou adopcí přijde pokles pořizovací ceny, ale zároveň se zmenší i příležitost pro získání zásadní konkurenční výhody. 

Obr. 1.: AI a big data jsou další evolucí business intelligence a aplikované statistiky, poháněnou zvyšujícím se výkonem počítačů a schopností ukládat data.

To be big or not to be big

Rozhodnutí zdali se pustit do BigData projektu by nemělo vznikat ve spěchu a pod dojmem článků o úžasných úspěších v populárně vědeckých nebo dokonce ekonomických přílohách novin. Pokud si nejste schopni zodpovědět otázku, jaké výhody nám má nová technologie přinést oproti té v současnosti využívané, a nemáte promyšlené hypotézy, které byste chtěli v rámci projektu ověřit, pak byste měli být na pozoru. Budete totiž moct jen stěží vyhodnotit zdali je pro vás projekt přijatelný vzhledem k riziku jeho selhání.

Graf adopce zavádění nových technologií a Gartner hypecyklus
Obr. 2.: Graf adopce zavádění nových technologií a Gartner hypecyklus

AI a BigData jsou technologie, které jsou na vrcholu očekávání, ale zatím jsou nasazovány především ve společnostech s vysokou mírou digitalizace. Na křivce adopce technologií je oblast, které se říká “propast”. V té skončí mnoho ambiciózních projektů, které z různých důvodů nesplní očekávání, a její překonání, může trvat i několik let.

Riziko selhání projektu z důvodu nedospělosti technologie samozřejmě nelze nikdy zcela eliminovat, lze ho však omezit a připravit se na něj.

Nejčastější důvody selhání

Během posledních 3 let, ve kterých jsme přímo řešili, nebo jako konzultanti dozorovali, řadu velkých korporátních i menších BigData a AI projektů, jsme identifikovali několik opakujících se kategorií chyb, které vedli k částečnému nebo úplnému selhání projektů.

Kvalifikované lidské zdroje

Obligátní prohlášení: “nejsou lidi” je na místě i u BigData projektů. Dostatečnými znalostmi stále oplývá jen velice málo specialistů, kteří se často věnují vlastním projektům. Budování interních AI týmu je pak dlouhodobý a bolestný proces s nejistým výsledkem. Ti nejlepší odborníci v oboru často nechtějí dlouhodobě pracovat pouze na jednom projektu, protože by přišli o možnost učit se nové věci, a akademici zase nemají rádi pojmy jako rozpočet a deadline. Řešením je využití externích specialistů se zkušenostmi na různorodých projektech.

Špatná a neúplná data

Mylná je představa, že „máme všechna data” nebo, že „něco”, především čištění dat a datová integrace, “uděláme později až bude čas a první výsledky”. Můžete si být téměř jisti, že nebude ani čas, natož výsledky. Velké množství špatných a nevyčištěných interních dat a podcenění významu datové analýzy a datové integrace s vírou, že vše udělá později analytik nebo stroj, vede ke katastrofálním selháním projektů v jejich pozdější fázi, kdy je již často utracena většinu rozpočtu. Až 80 % využitelných výsledků lze získat z datové analýzy bez využití pokročilých metod jako je strojové učení, na jejichž implementaci spotřebujete 80 % rozpočtu. To samozřejmě neznamená, že by AI k ničemu nebyla, naopak. Pokud uděláte vše správně v prvních fázích projektu, přinese vám využití umělé inteligence kromě nových informací také automatizaci a řádové zrychlení procesů.

Staré stroje v novém světě

Stará láska nerezaví? SAP, Oracle, atd. jsou technologie z 90. let, které perfektně zvládají to, pro co byly navrženy, což ale BigData ani AI projekty nejsou. Roubování nových řešení na starou technologii je často křeč, připomínající snahu namontovat motor na koně. Řešením však není ani bezmyšlenkovitý nákup nových “krabic”. Analýza toho, co lze dokázat se současnou infrastrukturou, co lze zpracovat v cloudu a na co budete potřebovat nové onpremis řešení, ušetří nemalé prostředky.

Neexistující KPIs projektu a další chyby

Součástí specifikací projektu by měly být i scénáře pro ověření návratnosti investic. Ne vše lze samozřejmě vyhodnotit hned, ale dlouho běžící projekt bez jasného vyhodnocení výsledků nejen že požírá investice, ale také demotivuje na něm pracující specialisty

Další poznatky, varování i tipy si můžete prohlédnout v naší prezentaci z konference New Media Inspiration 2018. V případě zájmu o konzultaci řešení vašeho problému nám zanechte e-mail a jméno a ozveme se vám.

Zdroje

Líbí se vám článek? Sdílejte jej.

K tématu by vás mohlo zajímat

Je účast ve startupových akcelerátorech ztrátou času?
Je účast ve startupových akcelerátorech ztrátou času?31. července 2018

Za poslední rok jsem mnohokrát dostal otázku, zda má účast v různých startupových akcelerátorech smysl. Ptali se mě ...

Více informací o Je účast ve startupových akcelerátorech ztrátou času?
Případová studie použití datové analýzy na predikci platební kázně
Případová studie použití datové analýzy na predikci platební kázně26. ledna 2015

Cílem studie je ohodnocení (rating) nových zákazníků na základě předchozího chování podobných subjektů. K tomuto úče...

Více informací o Případová studie použití datové analýzy na predikci platební kázně

Přečtěte si dále

Optimalizace dat v reálném čase [AI pro laiky]

Optimalizace dat v reálném čase [AI pro laiky]

05. 1. 2022Čtěte více o Optimalizace dat v reálném čase [AI pro laiky]
Oblasti, kam nesmíte zapomenout nasadit AI [pro laiky]

Oblasti, kam nesmíte zapomenout nasadit AI [pro laiky]

09. 12. 2021Čtěte více o Oblasti, kam nesmíte zapomenout nasadit AI [pro laiky]
Napojení excelových souborů na účetní programy [integrace dat pro laiky]

Napojení excelových souborů na účetní programy [integrace dat pro laiky]

12. 11. 2021Čtěte více o Napojení excelových souborů na účetní programy [integrace dat pro laiky]

Máte zájem o naše služby?

Kontaktujte nás

Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíte se sběrem cookies?

AnoNe, více informací