V čem je rozdíl mezi automatizací a umělou inteligencí?
Chápeme, proč si tolik lidí myslí, že automatizace a umělá inteligence (AI) jsou to samé. V obou případech vytváříme nástroj, který provádí činnosti, původně vykonávané lidmi. Automatizace i umělá inteligence jsou tak dokážou vykonávat celou řadu neuvěřitelných úkolů.
Automatizace má ale více omezení než umělá inteligence. Automatizaci lze naprogramovat pouze tak, aby prováděla přesně definovanou sérii úkolů. Jednoduše udělá úkol A, pak B a C, až dokud nedokončí poslední z naprogramovaných úkolů. Automatizovaný software může například otevřít fakturu založenou na tabulkovém procesoru, přejít do pole 13E, kde se nachází fakturovaná částka, a toto číslo zkopírovat někam jinam. Pokud však dokument otevře a pole 13E neexistuje…
No dobře, možná to nebude tak extrémní, ale chápete, že? Automatizovaná řešení mají extrémně rigidní sadu instrukcí a velmi omezenou možnost jakéhokoli řešení chyb. Nemohou tak "myslet" sama za sebe, což naopak nabízí řešení postavená na umělé inteligenci.
Namísto konkrétní sady úkolů lze AI naučit, aby jednala v rámci určité sady parametrů. Na základě našeho předchozího příkladu můžeme software doplněný o umělou inteligenci vycvičit tak, aby z JAKÉHOKOLI dokladu zjistil fakturovanou částku, aniž byste předem určili, kde přesně by se tato informace měla nacházet.
Analogie s lidmi
Jednou z možností, jak lze uvažovat o rozdílu mezi automatizací a umělou inteligencí, je jako řešit nějaký problém najmutím staršího manažera (AI) a někoho, kdo je velmi mladý (automatizace). Juniora lze vyškolit, aby se řídil souborem velmi specifických pokynů, tedy typicky jedním úkolem, který se provádí stále dokola, ale jakákoli odchylka od běžného pracovního postupu bude mít za následek víceméně havárii :-)
Zkušený manažer se však dokáže spolehnout na své zkušenosti a posoudit, co dělat i v netypických situacích. Většinou se dokáže přizpůsobit takzvaně “za pochodu”. Nejlepší však je, že poté, co novou situaci zvládne, může si vyhodnotit, co fungovalo a co ne. Tak získá lepší představu, co dělat, až podobná situace nastane příště.
Obohacení softwaru umělou inteligencí
Nikdo nemá rád opakované, rutinní, nudné úkoly. Naštěstí můžete do svého řešení přidat libovolný počet funkcí poháněných umělou inteligencí, které budou rutinní úkoly provádět místo vás. S tím, jak se umělá inteligence neustále zdokonaluje, se rychle rozšiřuje počet věcí, na které ji můžete naučit.
Obvykle je jediným omezením toho, co všechno můžete umělou inteligenci naučit dělat, kvalita a množství vašich vlastních dat. Proto důrazně doporučujeme vyhodnocení dat jako výchozí krok, když našim klientům nabízíme konzultaci v oblasti AI.
Pokud se chcete dozvědět více o tom, co je v oblasti AI řešení možné, nabízíme možnost zcela bezplatné konzultace s jedním z našich inženýrů. Nebo můžete podrobněji prozkoumat naše webové stránky a dozvědět se více o mnoha dalších způsobech využití AI.